Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 251 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


PRZENOSINY

wtorek, 16 października 2012 15:24

 

 

 

Blog przeniesiony pod adres: 

gaata.pl

Zapraszam do spacerowania:)

 

 

 

 


Podziel się
oceń
0
1
Tagi: gaata.pl

komentarze (12) | dodaj komentarz

Kolekcja jesienna

poniedziałek, 24 września 2012 21:48

 

 katalog Mango jesień/zima 2012/13

 

Każdy nowy sezon to nowe modowe wyzwanie. Trzeba kupić buty, płaszcz, rękawiczki współgrające z aktualnym zeitgeistem. Nie zapomnijmy jednak o akcesoriach. Oto prawdziwe must-havy sezonu, które doskonale współgrają z polarowym kocykiem w kolorze  bordeaux i kubkiem czarnej parującej herbaty. 

 

1. Finaliści Nike 2012

Tydzień temu ogłoszono siódemkę finalistów do nagrody literackiej Nike.

Zwycięzce poznamy 7go października, ale każda z tych ksiażek bez wątpienia jest niezawodną lekturą. 

 

nike 2012


1. Krystyna Czerni, "Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego", Znak, Kraków"

2. Andrzej Franaszek, "Miłosz. Biografia", Znak, Kraków 

3. Filip Springer, "Miedzianka. Historia znikania", Czarne, Wołowiec - reportaż

4. Małgorzata Szejnert, "Dom żółwia. Zanzibar", Znak, Kraków - reportaż

5. Marek Bieńczyk, "Książka twarzy", Świat Książki, Warszawa - eseje

6. Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, "Imię i znamię", Biuro - poezja

7. Magdalena Tulli, "Włoskie szpilki", Nisza, Warszawa - proza

 

 

2. Zakupy

 

 

 

 

Jennifer Egan "A visit from the goom squad"

Michel Houellebecq i Bernard Henri-Levy "Wrogowie Publiczni"'

Marek Bieńczyk "Książka twarzy"

Marek Bienczyk "Melancholia"

Jeffrey Eugenides "Middlesex"

 

 i jedna książka pożyczona:

Jonanthan Franzen "Wolność"

 hit sezonu.

franzen, wolnosć

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (9) | dodaj komentarz

Kobiety, Skandynawia i seks od kuchni, czyli co ciekawsze artykuły z tygodnia

niedziela, 23 września 2012 23:07

Prasówka 17-23.09.2012

 

1. Kobiety

 

Przekrój

 

"Więcej niż równy kawałek tortu" - Agnieszka Graff

Tekt z jej wystapienia na Kongresie Kobiet

 

"Ambicją Kongresu Kobiet powinno być coś więcej niż wyszarpanie dla kobiet większego kawałka tortu. Czas zastanowić się nad sposobem dystrybucji tortu. A może nawet nad proporcjami składników. Ten tort - czyli zasoby, jakimi dysponuje polskie społeczeństwo, a patrząc szerzej, Unia Europejska i globalizujący się świat - jest w głębokim kryzysie. "

(Magazyn, Gazeta Świąteczna 22-23.09.2012)

 

 

"Jak ułożyć sobie życie z ręczników papierowych"

Marta Karaś, Ilona Witkowska piszą z troską o PPD -  perfekcyjnych paniach domu. 

 

"Zanim zostaniemy doskonałymi sprzątaczkami naszych rodzin, powinnyśmy zainwestować w botoks, zęby, pasemka i pogodzić się z faktem, że się nigdy nie najemy."

 

"Jednak nie był tu potrzebny mężczyzna. Wystarczył dywan i pomieszczenie nabrało ciepła"

 

(Przekrój nr 38, 17 września 2012)

 

 

2. Skandynawia 

 

 


"Jeśli to socjalizm, moge w nim żyć." 

wywiad Adama Leszczyńskiego z Joakimem Palme - szwedzkim profesorem socjologii na temat mozliwości utrzymania i przeszczepiania idei 'społeczeństwa dobrobytu'.

 

"W całej Europie bezrobocie wśród młodych sięga 50 proc., a ci którzy pracują, często mają śmieciowe zajęcia bez perspektyw. Nie mają też oczywiście dzieci, bo bo nie zarabiają dość, żeby utrzymać rodzinę.


To kwestia organizacji rynku pracy. Jeżeli decyduje się pan na model społeczny, w którym oboje rodzice pracują, to jego składnikiem muszą być długie urlopy macierzyńskie. Musi pan chronić matkę i dziecko, zapewnić wczesną edukację przedszkolną, w tym także dla dzieci w wieku roku, dwóch lat.


W krajach, które tak robią, powstaje więcej związków. Więcej ludzi mieszka razem, niekoniecznie żeni się, ale też mają więcej dzieci. Tak to działa w Finlandii, Norwegii, Danii."

 

(Magazyn, Gazeta Świąteczna 22-23.09.2012)

 

 

"Lekcja fińskiego"

Katarzyna Surmiak-Domańska o niezwykłym systemie edukacyjnym Finlandii

 

"Jesli jesteś prezesem wielkiej firmy albo znanym aktorem i chciałbyś swoje dziecko do szkóy, która by podkreślała twój prestiż, to w Finlandii nie masz jak."

 

"My nie wiemy, co to stres w szkole - nie dzieli się nas na lepszych i gorszych - mówi nastolatka z Helsinek"

 

(Duży Format 13.09 2012, 

 

 

3. Zmysły

 

seks od kuchni


"Seks od kuchni"

Agnieszka Kręglicka w rozmowie z seksuologiem, Andrzejem Depką.

 

"Obfite i ciężkie jedzenie to wróg ognistego seksu. Krew, skupiając się na obsłudze układu trawiennego, nie daje rady jednocześnie dbać o strefy erogenne. W niesprzyjających warunkach próba mobilizacji grozi totalną porażką."

 

"W drodze do łóżkowej szczęśliwości doktor zaleca lekka dietę śródziemnomorską bogatą w warzywa, owoce, zioła, oliwę i ryby. Tuż przed akcją kieliszek czerwonego wina."

 

(Wysokie Obcasy Ekstra, wrzesień 2012)

 

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (12) | dodaj komentarz

Weekend z telewizją

sobota, 22 września 2012 17:00

 

tv, meme


Nigdy nie pisałam o telewizji na moim blogu. Niechęć ta wynika być może z faktu, że telewizji poświęciłam pracę magisterską (wieszcząc jej nieunikniony koniec ) i generalnie uznałam temat za wyczerpany. Bo kto jeszcze ogląda telewizję? 


U moich znajomych coraz częściej rejestruję brak domowego ołtarzyka z telewizorem w roli świętego obrazu.  Być może mam dziwnych znajomych, a być może gadające pudło wreszcie odchodzi w odstawkę.  Czasem zastanawiam się, czy - wyłączając moich niechętnych technologicznie dziadków - ktoś jeszcze wierzy w telewizję? W  jednostronną tubę produkowaną przez obcych ludzi z dużą ilością pieniądzowładzy, którzy myślą, że wiedzą lepiej co mnie bawi i interesuje? Ale może się mylę i telewizja jest teraz zupełnie inna? Postanowiłam to sprawdzić i opowiedzieć o tym Tobie, drogi Czytelniku.

 

the evolution of television, shit, hd


Okazja nadarzyła się ku temu idealna = odwiedziny u dziadka. Wielkiego fana telewizji. Pojechałam, przybyłam do mieszkania - już słychać Jej słodki głos z dużego pokoju. „Buzi buzi, co u Ciebie? Co zjesz?”, to wszystko jest nieważne w porównaniu z najważniejszym pytaniem :  to co dziś oglądamy?


Dziadek nie wie. Nie wie również co aktualnie ogląda, zresztą nie ma to większego znaczenia.  Rzucam okiem w oko bazyliszka i kamienieję jak zaczarowana.  W ręku mam magiczną różdżkę z napisem ‘włącz mnie’. Naciskam i nagle stojące dotąd cicho czarne pudełko powiększa się coraz bardziej. Mój mózg staje się coraz mniejszy, w końcu staje się taki malutki, że traci władzę nad ciałem, któremu pozostaje już tylko jedna czynność – odbiór. Pustą przestrzeń poumysłową zalewa pulpa z bodźców, emocji, cudzychsłów, myśli, historii. Jestem dzieckiem w sklepie z cukierkami, które mogę pożerać wzrokiem, tubylcem, który po raz pierwszy widzi bosego Cejrowskiego. Jestem Alicją w Krainie Czarów, a nora królika niczym wielka czarna rura od odkurzacza przykrywa mnie i wsysa do worka próżności, w wir tańca z uśmiechami, gospodarzami, wiadomościami, już-za-chwilkami i w-następnymi-odcinkami. Nazwa odbiornik telewizyjny jest błędna. Jest nadajnik telewizyjny i jest ludzki jej odbiornik. Ludzki zbiornik telewizyjny.


Po dwóch dniach wyczerpującego eksperymentu mogę z pewnością powiedzieć, że z rzucenia telewizji cieszę się bardziej niż z rzucenia palenia. Oto kilka krótkich recenzji tego, co widziałam.

 


1. Reklamy

 


Pod tym względem niewiele się w zmieniło – nadal są ciekawsze od tego, co leci w ich przerwach. Największe wrażenie zrobił na mnie  TVN. Wraz z jesienną ramówką wprowadził nowe hasło - już nie jest „tu i tu”, teraz jest „wszędzie”. Taki drobiazg, a jaka różnica. TVN stworzył machinę doskonałą: za pomocą talent shows produkują gości telewizji śniadaniowych, którzy po nabraniu fejmu zasilą szeregi aktorów seriali TVNU, by następie awansować na jurorów talent shows oraz gospodarzy telewizji śniadaniowych TVNU… 

 


2. Bitwa na głosy

 


Maszynka służąca do:- Lansowania prowadzących (SuperHubert z seksi wąsem, Kędzior One-man-show przy Ajpadzie i miss botoks, która nie powinna mówić. Nigdy)- Lansowania eskpertów (Alicja Węgorzewska - klasa w rozmiarze XXL , Jagielski - kac club jesienna melancholia, równie sympatyczna co nieznana mi Kasia Zielińska, Titus z Acid Drinkers mający potencjał na zostanie drugim Nergalem telewizji)- Wyżywania się na gwiazdach estrady,  którym się udało (tl;dr)- Taśmowej produkcji gwiazd estrady, którym się nie uda(8 drużyn po 16 talentów, czyli  107 złamanych marzeń na edycję, plus jedno które jeszcze myśli, że się uda)

 


3. Mam talent

 


Wytrzymałam 30 sekund. Chylińska blond. Lepiej było jej w ciemnych. 

 


4. Xięgarnia

xiegarnia.pl, stasiuk


Najpierw myślałam że to fanpejdż na fb, ale potem okazało się że to też program na TVN24. W soboty o 18, fajny bo o książkach. Szkoda, że tylko 30 min. I jest Rusinek!

 


5. Szkło kontaktowe

szklo kontaktowe


Pamiętam, że kiedyś to uwielbiałam. Ale teraz to była porażka. Nawet mój dziadek stwierdził, że coś im tym razem nie wyszło. 

 


6. Kobieta, Wino i Śmiech  - Irenie Kwiatkowskiej w 100. rocznicę urodzin

 

kobieta, wino i śmiech, irena kwiatkowska


Artur Andrus i Andrzej Poniedzielski czyli pierwsza liga inteligentnej rozrywki. Ich dialogi oraz rozmowy z panią Ireną na telebimie - wręcz genialne. Na koniec tłum dzieci zaśpiewał „Wesołe jest życie staruszka” i nawet się wzruszyłam.

 


7. Dzień dobry tefałen

kinga RUSIN


Nie ma nic lepszego niż zjeść śniadanie patrząc na Kingę Rusin i jej idealną figurę, dyskretnie okrytą delikatną materią eleganckiego kostiumu w kolorze NUDE, idealnie współgrającego z wystrojem studia oraz jej zadbaną świeżą cerą i niebanalną fryzurą w tym samym kolorze co niebotyczne szpilki, pięknie podkreślające smukłe nogi w pozycji siedzącej podczas rozmowy z Henryką Krzywonos. Bohaterka wydarzeń sierpnia’80 poucza biedną Kinię, zarabiającą kilkadziesiąt tysiaków miesięczne (plus alimenty od Lisa na 2 córki), jak to było dzielić pensję motorniczej na koperty, żeby wystarczyło na 6 dzieci swoich oraz 6, którym stworzyła rodzinny dom dziecka. I jakoś starczało. Kindze nadal nie starcza.

 


8. Kobieta na krańcu świata

 

martyna wojciechowska, kobieta na krańcu swiata


Martyna Wojciechowska jeździ po największych zadupiach świata w poszukiwaniu kobiet. Nie wiem, Który jej tak nadepnął na odcisk, ale musiało boleć.

 


9. Lekarze

 

lekarze, różczka, małaszyński


Najdroższa polska produkcja serialowa i jesienny hit tefałenu. Magda Różczka i Paweł Małaszyński. S01E02 2: Toruń, szpital. Ona go nie chce, on mógłby mieć z nią dzieci. I tak przez następne 5 sezonów.

 


10. W ciągu poprzedniego tygodnia na świecie wydarzyło się wiele ważnych rzeczy. Ale o żadnym z nich nie dowiemy się z telewizji. Bo nie służy ona obywatelom. Nie wolno o tym zapominać.Podziel się
oceń
0
0

komentarze (22) | dodaj komentarz

Podsuma tygodnia - prasa

środa, 19 września 2012 22:14

Nowy projekt - zestawienie najciekawszych artykułów z ostatniego tygodnia. no dobra, miesiąca. Ale docelowo chciałabym robić tygodnia.

 

1. Uciec z ubojni dusz


"Problem z wyścigiem szczurów polega na tym, że nawet jeśli wygrasz, wciaż jestes szczurem" - Lily Tomlin

 

"Tysiące ludzi w naszym społeczeństwie wiodą życie w niemej rozpaczy, spędzając długie, męczące godziny w pracy, której nie znoszą, by móc kupić rzeczy, których nie potrzebują, żeby zrobić wrażenie na ludziach, których nie lubią." - Nigel Marsh na konferncjiTED

 

 (autor: Robert Siewiorek, gazeta świąteczna, 8-9.09.12

 

 

maria popova

 

2. Maria Popova nie daje nam zgłupieć


"Maria mieszka na Brooklynie, pisze po angielsku, ma bułgarski paszport i jest jedną z najpopularniejszych postaci w internecie"

"Dla niektórych Maria Popova jest uosobieniem self-made woman, która postanowiła robić to, co lubi, i obracać się w kręgu spraw dla niej ważnych, nie narzekając na złe trendy i zbliżający się koniec świata. Pojawiła się znikąd i inspiruje setki tysięcy ludzi na świecie. A intelektualiści [...] widzą w niej jeden z nielicznych intenretowych przytułków, w którym wciąż odbywa się dyskusja o czymś więcej niż tylko nowym modelu komórki, mięsnym jeżu, czy kolejnym wybryku Paris Hilton"

 

Brain Pickings - jej blog

Brain Picker - jej Twitter

Brain-Pickings - jej fp na fb

 

( autor: Vadim Makarenko, Wysokie Obcasy Ekstra, wrzesień 2012)

 

 

quincy jones

 

3. Quincy Jones: Chcesz przeżyć? Kochaj.


"Żeby żyć, trzeba kochać, śmiać się i nie mieć skulonych ramion. Rozłożysz ramiona, to życie cię pokaleczy, dostaniesz baty, ale też wiele dobrego. Będziesz skulony, to może nikt cię nie zrani, ale też niczego nie przyjmiesz." - Quincy Jones


(autor: Paweł Smoleński, Duży Format, 03.08.2012)

 

 

 

4. Szalony świat wymyka się z rąk


„Zamieniając szczęście na sukces w korporacji, stajemy się nieszczęśliwi, bo uczucie absurdu toczy nas jak bielinek kapustę. Mój ojciec dawno już to zrozumiał.
- I co z tym zrobił?
- ..poczuł że ma dość, kupił łajbę i przez dwa lata pływał rzekami Amazonii. Zamieszkał w osadzie 30 domów, bez elektryczności, telefonu i władzy. Potem zdobył papiery felczera i leczył sąsiadów. Sprowadzał dla dzieci preparat zabijający pasożyty. Potrafił zrezygnować z honorariów i od zera zbudować sensowne życie. Mieszkał nad brzegiem rzeki, łowił sobie ryby. Na jego tarasie uświadomiłem sobie ten idiotyzm, że uganiamy się za rzeczami i marnotrawimy nieodnawialny zasób – czas.”

 

(autorzy: Alicja Pacewicz, Piotr Pacewicz, gazeta świąteczna, 08.08.2012)


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (10) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


wtorek, 23 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  150 496  

Lubię to

O blogu

Kultur Kult - niezależny blog kulturalny dla ludzi umiejących skoordynować czytanie z myśleniem.

Subskrybuj

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Wyszukiwanie

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

statsy

Odwiedziny: 150496
Wpisy
  • liczba: 97
Bloog istnieje od: 3374 dni

kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031